ÖKO HÍREK 2024. március

Március az energia, erdő és a víz hónapja

A Víz Világnapja alkalmából ellátogattunk a Sajóhoz az alsós öko szakkörös tanulókkal. A februárra betervezett téli Sajó és part megfigyelése későbbre tolódott a folyó áradása miatt. A tanulók többsége még nem járt erre és nagyon élvezték a sétát, a folyó közelségét. Közelről megfigyelhették a kilencedik legbővebb vizű felszíni vízfolyást. Megtudhatták, honnan ered és hol ömlik a Tiszába, valamint milyen mélység jellemzi.. Gömör–Szepesi-érchegységből ered, Dobsinától nem messze, a Sztolica nevű hegy (1476 m) alatt, mintegy 1300 méteres tengerszint feletti magasságban. A fenyőkkel sűrűn benőtt hegyoldalról gyorsan leszalad, hogy aztán kis folyócskává cseperedve máris kiléphessen az emberek által megművelt földekre. Az Ózd térségében található Sajópüspöki mellett lépi át a magyar határt. Teljes hossza valamivel kevesebb mint 223 km; ebből magyarországi szakaszának hossza 124 km. Szélessége a magyar szakaszon általában 20 és 80 méter közé esik. Átlagmélysége sebes folyása miatt a felsőbb magyarországi szakaszon 0,8–1,2 méter körüli, ám ez a torkolat előtt néhol elérheti a 3,6 métert is. Tiszaújváros mellett folyik a Tiszába. Hordaléka jelentős mennyiségű kavics valamint iszap. Az utóbbi évtizedben rengeteget tisztult a víz minősége, inkább az illegálisan partra hordott nagy mennyiségű kommunális hulladék okoz gondot. A vízminőség javulásának hatására manapság egyre többen tesznek evezős túrákat a folyón.

Scroll to Top