- Gyógyteakóstolás az 5. osztályosokkal
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember és lánya, tanítványa, utódja Zsuzsa, összefoglalták azt az ősi, népi gyógyító tudást, melyet családjuk évszázadok óta birtokol.
Gyuri bácsi 86 éves, Bükkszentkereszten, ebben a bájos hegyi faluban él és a környező hegyeket járva keresi a gyógynövényeket. Tudománya, legendás személyisége, híres felfedezése, a cukorbetegség elleni tea tették országszerte ismertté a nevét. Tudását nagymamájától, a javasasszonytól tanulta még gyerekkorában. 150 féle gyógynövényt ismer és használ. Számos olyan gyógynövényekből készülő teája van, melyekkel komoly betegségeket lehet megelőzni és gyógyítani.
A vetítés után galagonya, hárs, citromfű, cickafark és borsmenta teákat kóstolhattak a gyerekek, amit házi mézzel is lehetett ízesíteni. Köszönet érte Anikó néninek.
- Téli madáretetés: mivel, hogyan és mikor etessük a kertünkbe térő madarakat?
“Mosolygósan indul a reggel, amikor kikukkantva
a madáretetőbe, ott már nagy a nyüzsgés! 🙂 “
Télen a kertben fellelhető élet minden apró mozzanata örömet tud okozni, és ebbe a csipegető madárkák is beletartoznak. A madárbarát kert fontos része az etető, és télen életmentő is lehet a közeli madaraknak.
Sok madárfaj tölti nálunk a telet, ilyenkor még jobban rászorulnak az emberi segítségre. Ennek a potenciálisan kb. 50 madárfajt érintő, hónapokon át tartó madárvédelmi feladatnak évszázados hagyománya van Magyarországo
Hová tegyük a madáretetőt?
Az etető helyének kiválasztásakor a legfontosabb, hogy nyugodt helyen legyen, életterünktől, háziállatainktól távolabb, és legyen a közelben búvóhely. A madarak többnyire félénkek és csak pár pillanatra használják az etetőt. Az etető környékén levő bokor, vagy cserje biztonságos búvóhelyként szolgál arra, ha mégis megijednének. Ha van kutyánk vagy macskánk, akkor érdemes magasabbra tenni az etetőt.
Mikor etessünk?
Az etetési időszak Magyarországon az első fagyoktól ezek tartós megszűnéséig (akár április közepéig) tart. Ha viszont új helyen szeretnénk elindítani a madáretetést, akkor már az ősz beköszöntével elkezdhetjük.
Ne hagyjuk abba!
Fontos, hogy ha elkezdjük az etetést, akkor nem szabad abbahagyni, mert a könnyű táplálék forrás megvonása hidegebb éjszakákon a madarak pusztulásához vezet! A kistestű, gyakran alig 10 gramm súlyú madarak számára -10°C alatt a túlélést jelentheti egy kis étel, ugyanis tartalékaik csak az éjszaka átvészelésére elegendőek. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán. Ha valamiért nem tudjuk őket folyamatosan etetni, naponta csökkentsük a kihelyezett eleség mennyiségét! A madarak ezt érzékelve, egyre nagyobb körben keresgélnek, majd továbbállna
Mivel etessünk?
A téli etetőkön a madáreleségek három típusát érdemes elérhetővé tenni: olajos magvakat, állati zsiradékot és vizet.
Olajos magvak
A legfontosabb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított , magas olajtartalmú fekete (ipari) napraforgó. Ebbe apró szemű magvakat érdemes bekeverni: kölest, muhart stb. A legegyszerűbb, ha pinty és hullámos papagáj magkeveréket vásárolunk. Kifejezetten jó az, ha a napraforgó törött, „szemetes”! Sok madár csőre ugyanis nem elég erős az egész napraforgó szemek feltörésére (pl. vörösbegy, ökörszem), e fajok csak a törött szemekből kihulló magtörmeléket, a napraforgóba keveredő gyom és egyéb apró magvakat tudják csak hasznosítani. A napraforgó és a köles mellett természetesen a natúr (nem sózott, nem pörkölt) dió, fekete dió, mogyoró, földimogyoró, kesudió, pisztácia stb. is potenciális téli madáreleség.
Állati zsiradék
A másik fontos téli etetőanyag az állati zsiradék: a kacsa-, liba- és sertésháj; a sertés zsírszalonna; a faggyú; a főzéssel sótlanított étkezési szalonna; a ma már széles körben árusított cinkegolyó; lágysajt- vagy vajtégla
Alma
Az olajos magvak és az állati zsiradék mellett gyümölccsel, leginkább almával is etessünk! Ezeket szúrjuk fel bokrok és fák ágcsonkjaira, de néhány szemet a talajra is tehetünk. Az almát gyakorlatilag minden lágyevő, tehát rovarokat (is) fogyasztó madár kedveli.
Higiénia
Az etetőket rengeteg madár felkeresheti, és ha fertőzött vagy beteg madár is látogatja az etetőnket, könnyen a betegségek terjedésének gócpontjává válhat. Ezért az etetőkre is vonatkoznak a megfelelő higiéniai elvárások. Ha nyirkos esős idő van, pár naponta takarítsuk ki az etetőtálcát. Seperjük ki a megmaradt táplálékot és enyhe fertőtlenítőszeres vízzel mossuk át az etetőt.
Már mi is kihelyeztük madáretetőinket és folyamatosan etetjük iskolánk belső udvarára érkező parányi, mindig éhes vendégeinket.
- Ne vásárolj semmit nap!
2004 óta tartjuk Magyarországon ezt az “ünnepet”. A nap célja, hogy az elterjedt fogyasztói kultúrákat arra ösztönözzük, hogy ne vegyenek olyan dolgokat, amire nincs szükségük ezzel hozzájárulva a túlfogyasztás elleni küzdelemhez. Amerikában az ugyanerre a napra eső hírhedt “Fekete péntek” ellensúlyozására találták ki.
Legközelebb: 2021. november 26. Péntek
Alsózsolca, 2021. november 15.