- Nemzetközi Energiatakarékossági Világnap, március 6-án
Beköszöntött a március, és reméljük hamarosan beköszönt a tavasz is. A jó idő közeledtével sokan megfogadják, hogy egészségesen, tudatosan fognak élni.
A március 6-án, az Energiatakarékossági Világnap programja nemcsak arra hívja fel figyelmünket, hogy törődjünk önmagunkkal, hanem a környezettudatosságra, a fenntarthatóságra is.
Egyre fontosabb témává válik az energiatakarékosság, és a megújuló energiaforrások, de hogyan lehetne rávenni az embereket, hogy valóban odafigyeljenek a környezettudatos életmódra?
Március folyamán világszerte rengeteg energiatakarékosságra bíztató programot szerveznek, a gyermek rajzversenyektől kezdve a Föld elsötétítéséig. Ezeken a programokon többen vesznek részt, mint gondolnánk, de még mindig nem elegen. Ahhoz, hogy valóban hasznosítani tudjuk a megújuló energiaforrásokat, és környezettudatosan éljük mindennapjainkat, meg kell ismernünk az előttünk tornyosuló lehetőségeket, melyekkel nem csak a Föld, de mi is jól járunk
Ne feledjük, a világnap jó alkalom lehet a tavaszi megújulásra, és szemléletváltásra, érdemes egy-két előadáson és programon részt venni
Forrás: alternativenergia.hu
- 5 kertészkedési tipp kezdőknek
Szeretnél vadul burjánzó kertet, de fogalmad sincs, hogy állj neki?
Ha már olyan szerencsések vagyunk, hogy saját kiskertet gondozhatunk, tényleg érdemes kihasználni a lehetőséget. A kertészkedésben különben is sok örömünket lelhetjük majd, az pedig ne tartson vissza, hogy egyáltalán nem értünk a dologhoz – sosem késő megtanulni!
1. Teszteld a földet!
Mielőtt még nekiállnál magokat szórni és hagymákat dugdosni, érdemes lehet megvizsgálni a talaj minőségét. Ehhez lehet profik segítségét kérni, – így kiderítheted, milyen pH-értékű és mennyire gazdag tápanyagokban a földed.
2. Kezdj zöldségekkel!
Totál kezdőknek érdemes valami egyszerű, gyors sikert hozó projekttel próbálkozniuk, erre pedig tökéletesen alkalmasak a zöldségek. Hamar kinőnek, így nem kell hónapokat várnunk, hogy kiderüljön, ha elfuseráltuk az egészet. A kezdeti sikertől pedig csak még lelkesebbek leszünk!
3. Legyen terved!
A kertészkedésnél agyon fontos, hogy tudjuk, hova mit akarunk ültetni. Készítsünk rajzot arról, hogy a kert melyik részeire akarjuk az egyes növényeket, így biztosan nem fognak összecsúszni veteményeseink, virágágyásaink. Arra is figyeljünk, hogy a magasabb növények eltakarhatják a napot a kisebbek elől, szóval mindenképp megfontoltan ültessünk!
4. Óvatosan locsolj!
Először is ellenőrizzük, mennyi vízre van szüksége az egyes növényeknek, aztán igyekezzünk tartani magunkat az előírt mennyiséghez! A locsolás legyen rendszeres, és lehetőleg történjen azonos időben – a növényeknek is fontos az állandóság!
5. Ne add fel!
A kertészkedéshez rengeteg türelem kell, szóval ne adjuk fel, ha nem akarnak kinőni a növényeink. Türelmetlenségünkben ráadásul hajlamosak lehetünk túllocsolással siettetni,– ezt mindenképpen kerüljük el.
Forrás: RealSimple
- Megfeleződött a hazai fecskeállomány 2000 óta, a lakosság segítségét kérik
Csak 2010 óta kétmillió példány tűnt el.
Az elmúlt közel két évtizedben legalább megfeleződött a hazai fecskeállomány, írta a Magyar Madártani Egyesület.
Az MME közleménye szerint a klímaváltozással új kártevő és betegségterjesztő rovar- és szúnyogfajok, valamint az általuk terjesztett kórokozók jelennek meg Magyarországon, az ellenük történő biológiai védekezésben is óriási szerepe van azoknak az állatoknak, például a fecskéknek (és a denevéreknek), melyek természetes úton csökkentik ezek számát.
A települési fecskeállomány azonban az ezredforduló óta megfeleződött, ennek hátterében az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás, és ami a legmeglepőbb, a kedvezőtlen társadalmi változások, a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása áll.
Mérési adatokon alapuló becslés alapján minden fecske körülbelül 1 kg, muslicától a nagyobb légy mérettartományba tartozó repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt. Figyelembe véve, hogy Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat 2010 óta a nyár második felében, ez azt is jelenti, hogy legalább kétmillió kg, azaz kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar évről évre a környezetünkben marad.
A madárcsoport szerepe a klímaváltozás miatt egyre fontosabbá válik az emberek, társ- és haszonállataink egészségvédelme szempontjából is, a szervezet szerint ugyanakkor a lakosság és az önkormányzatok sokat tehetnek a fecskék védelméért.
A tavasz közeledtével még van idő kihelyezni a műfészkeket, megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni a fecskepelenkákat.
A lakosság a parti fecskéket is segítheti költőfalaik felújításával, ásóval, lapáttal függőlegesre faragásával.
Forrás: MME
- 3 FOKKAL MELEGEBB VOLT A TÉL A MEGSZOKOTTNÁL
A telek egyre melegebbek, de az elmúlt hónapok szélsőségesen enyhe időjárása nem csak a klímaváltozás számlájára írható.
2010 decembere és 2019 februárja között az átlaghőmérséklet 3,4 Celsius-fokkal haladta meg az 1981 és 2010 közötti téli átlaghőmérsékleteket, közölte szerdán az Európai Unió Földet és a klímaváltozást megfigyelő legfontosabb kutatóprogramja.
A kontinensen mért hőmérsékletek átlagosan 1,4 Celsius-fokkal voltak magasabbak az eddigi legmelegebb, 2015–16-os télnél. Észak- és Kelet-Európában volt különösen meleg, ugyanezt a trendet mutatták ki a kutatók Szibériában és Közép-Ázsiában is.A program igazgatója szerint ez nem csupán a globális felmelegedésnek tulajdonítható.
„A szezonális hőmérsékletek – a trópusi térségeken kívül – jelentősen váltakoznak évről évre. Miközben az idei tél valóban igen szélsőséges volt, valószínű, hogy a globális felmelegedés folyamata változtatja még szélsőségesebbé az ilyen típusú jelenségeket.”
A meteorológusok és a csillagászok eltérően határozzák meg az évszakokat. A meteorológiai tél február utolsó napján ér véget, a kalendáriumi tél március 20-án, a nap-éj egyenlőség napján.
Forrás: MTI
- Víz Világnapja 2020 – Fókuszban a klímaváltozás
Vizeink szerepe a klímaváltozásban – a Föld vízkészletének megóvása és körültekintő felhasználása életeket menthet! A víz hatékony felhasználása csökkenti az üvegházhatást!
Nincs idő a késlekedésre!
Neked is van szereped, itt az idő, tedd meg, amit tudsz!
Olvadó gleccserek, a fél kontinenst felégető ausztrál bozóttüzek, extrém száraz időszak a mérsékelt éghajlati övezetben, eltűnő amazóniai esőerdők – mind a napjainkban zajló klímaváltozás bizonyítékai. A klímaváltozás kritikusnak tartott fordulópontjainak több mint a fele már bekövetkezett!
A klímakutatók szerint a következő kilenc területen már elérte a Föld a klímaváltozási fordulópontot:
- északi-sarki tengerek jege,
- grönlandi jégmező,
- boreális erdők,
- permafroszt,
- Atlanti-óceán meridionális áramlása,
- Amazónia esőerdői,
- melegtengeri korallzátonyok,
- nyugat-antarktiszi jégmező,
- kelet-antarktiszi jégmező.
A klímaváltozás elleni harc egyik legfontosabb eleme a Föld vízkészletének megóvása és hatékony felhasználása.
A Föld lakossága egyre növekszik és ennek velejárója az egyre növekvő vízfogyasztás, ami gyakran jár együtt a környezet és a természeti erőforrások károsításával. A kedvezőtlen folyamat megállítására különböző megoldások, tervek születnek, kulcsfontosságú a szén-dioxid elnyelők, pl óceánok, vizes élőhelyek, erdők védelme, környezettudatos mezőgazdasági technológia alkalmazása, a szennyvíz tisztítása és biztonságos újra felhasználása.
A víz a legértékesebb erőforrásunk – felelősségteljesebben kell felhasználnunk. Meg kell teremteni az egyensúlyt az emberek, az ipar, a mezőgazdaság és a vízkincs védelme között. Mindemellett nem szabad elfelejteni, a tiszta vízhez minden embernek joga van.
A klímaváltozás lassításában mindenkinek megvan a maga feladata. Ami a legfontosabb: Ne pazarold a vizet! Gondold át, hogyan tudsz a saját életedben, a környezetedben tenni valamit a klímaváltozás ellen.
Tedd meg!
- Máshogy zajlik idén a Föld órája
Március 28-án tartják a világ legnagyobb önkéntes akcióját, a Föld Óráját, ami arra ösztönzi a magánszemélyeket, településeket, vállalatokat és szervezeteket, hogy fejezzék ki elkötelezettségüket bolygónk iránt – írja a WWF.
Az akciót digitálisan szervezik meg, de az idén sem változik, hogy a világ nagyvárosaiban és kis településein lekapcsolják a közterületek és épületek díszkivilágításait. Magyarországon több vidéki város mellett Budapest is folytatja a hagyományt, és március 28-án 20:30 és 21:30 között egy órára elalszanak a főváros fényei.
„A koronavírus-járvány kellős közepén a Föld órája a szolidaritás pillanatát is jelzi a bolygó számára: a közösségek világszerte összefognak és eseményeiket digitálisan szervezik meg. Az idei Föld Óráját a WWF is az online térbe helyezi át” – olvasható a közleményben.
A Föld órája eredetileg azzal a céllal indult 2007-ben Ausztráliából, hogy az éghajlatváltozásra és annak negatív hatásaira irányítsa rá a figyelmet. Tavaly több mint 180 ország vett részt az figyelemfelhívó akcióban.
Forrás: Google
Alsózsolca, 2020. március 1.